Czym jest Samba?

Jak mówi strona główna samba.org, "Samba jest Otwartym/Wolnym Oprogramowaniem, które zapewnia bezproblemową wymianę plików oraz serwisy drukowania dla klientów protokołów SMB i CIFS." Samba, w przeciwieństwie do innych implementacji SMB/CIFS, jest łatwo dostępna, a także pozwala na komunikację pomiędzy serwerami opartymi o systemy Linux/Unix a klientami Windows.

Krótką informację na temat historii Samby podaje polska Wikipedia. Można ją przeczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Samba_(program).

Ważniejsze wydania Samby


Na stronie http://www.samba.org/samba/history/ można zapoznać się z uwagami do wydań Samby, począwszy od wersji 1.9.17 do wydań najnowszych.

Administratorom na pewno jest znana Samba w wersji 3. Od początku do tej właśnie wersji oprogramowanie służyło głównie jako serwer plików oraz drukarek z usługami autoryzacji użytkowników. Oczywiście zgodnie z założeniem Samba jako serwer Linux/Unix pozwalała na współpracę zarówno z klientami tych systemów jak i systemu Windows. Często w lokalnych sieciach można było (i można nadal) spotkać takie serwery. Oprogramowanie Samba jest mało wymagające jeśli chodzi o zasoby sprzętowe komputera, na którym jest zainstalowane. Dodatkowo systemy operacyjne Linux/Unix są mało awaryjne, więc raz skonfigurowany serwer może służyć przez wiele lat.

Dokładnie 11 grudnia 2012 roku została wydana pierwsza stabilna wersja oprogramowania Samba 4.0. Wersje rozwojowe, niestabilne można było pobierać wiele miesięcy wcześniej a prace nad oprogramowaniem zaczęły się kilka lat wstecz. Samba w wersji czwartej oprócz dotychczas oferowanych usług daje możliwość skonfigurowania kontrolera i zarządzania domeną Active Directory w systemie Linux. Coś co do niedawna można było drogo kupić od firmy Microsoft stało się wolne i darmowe. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: http://www.dobreprogramy.pl/Samba-4-wreszcie-alternatywa-dla-Windows-Servera-w-firmowych-sieciach,News,38028.html.

Najnowszym (marzec 2014) wydaniem Samby jest wersja 4.1.6. W uwagach do wydań można przeczytać, że Samba 4.1 to kolejna wersja pakietu, obejmująca wszystkie technologie wersji stabilnych zarówno 3 i 4. Dodatkowo usługi znane z wersji trzeciej będą rozwijane tak aby współpraca z protokołami Active Directory była jeszcze wydajniejsza.
Prześlij komentarz